Afval kent geen grenzen: samenwerking met Senegal tegen de afvalberg

Afval is overal. Volgens een nieuw VN-rapport zal de wereldwijde afvalproductie tegen 2050 met twee derde groeien. De kosten voor afvalbeheer zouden bijna verdubbelen tot 640 miljard dollar per jaar. 

Omslagbeeld: Aryafahmed

Veel afval – van plastic en etensresten tot elektronica en textiel – komt nog steeds terecht op stortplaatsen, in de natuur of wordt in open lucht verbrand. Dat veroorzaakt vervuiling, ziekte en klimaatschade. Jaarlijks sterven hierdoor tussen de 400.000 en 1 miljoen mensen.

Een oneerlijke last

Niet iedereen wordt even hard getroffen. In landen met lage inkomens, zoals Senegal, wordt minder dan 40% van het afval ingezameld. Daar dragen gezinnen de gevolgen: vervuilde lucht, ongezond water en meer gezondheidsproblemen. Vaak ontbreken middelen, infrastructuur en beleid.

Ook al is de afvalproductie per persoon in Senegal kleiner (0,5 kg per dag tegenover 1,13 kg in België), toch is de impact groter. Afval wordt er vaak in open lucht gestort of verbrand, ook op schoolpleinen.

Samen sterker: stedenband met Senegal

Deinze en Lievegem werken samen met drie Senegalese gemeenten (Keur Moussa, Pout en Diender) in het kader van een federaal afvalprogramma (2022-2026). Met steun van de federale overheid en vrijwilligers uit onze stedenband investeren we in:

  • afvalophaling in 15 pilootwijken met gemotoriseerde tricycles
  • recyclageparken voor sortering van ijzer, plastic en groenafval
  • sensibilisering in scholen, met uitwisseling tussen scholen in Senegal en scholen in Deinze en Lievegem

In september ontvangen we een delegatie uit Senegal in Lievegem en Deinze. Samen hijsen we de SDG-vlag tijdens de Week van de Duurzame Gemeente en bereiden we een nieuw vijfjarenprogramma voor rond recyclage, compostering en circulaire economie.

Inspiratie uit de wereld

Gelukkig zijn er ook hoopvolle voorbeelden. Zo haalt San Francisco meer dan 80% van zijn stedelijk afval uit de stortplaats via recyclage en compostering. Rwanda verbood al in 2008 wegwerpplastic. Deze initiatieven tonen dat een toekomst met minder afval mogelijk is.

Samen voor duurzame steden

Met onze stedenband in Senegal willen we het verschil maken. Afval aanpakken zorgt voor schonere lucht, veiliger water en gezondere gemeenschappen – hier én in het Zuiden.

Meer info